Vánoční půlmaraton 2022

Původně byl tento článek napsán na web www.neflakejse.cz, ale protože tam neměl takový dosah, rozhodl jsem se, že ho sdílím i tady. Abych hned z kraje uvedl informace na pravou míru, tak já jsem se závodu nezúčastnil jako závodník (jinak by to asi Souky nevyhrál), ale celou akci jsem pořádal.

Letošní Vánoční půlmaraton měl být takový, jaký ho známe z dob předpandemických. Jenže nebyl. Z počátku šly přípravy velmi dobře, sponzoři nám projevovali přízeň i do letošního ročníku, startovka se plnila zvučnými jmény a vypadalo to, že se bude bojovat o rekordní časy. Jenže nastalo něco, co zažili pouze hradečtí pamětníci – začalo sněžit. V Hradci kalamita jak na Sibiři. Tři centimetry sněhu a u Výskytu čtyři. (Výskyt je rybník kolem kteréhose běželo a kde napadle nevídaná nadílka sněhu)

Takové podmínky ale závodníky neodradily a na startu se jich nakonec sešlo 130. To je asi o 130 závodníků méně než při posledním předcovidovém ročníku, ale zase o 130 závodníků více než kolik jich bylo v roce 2020, kdy se závod nekonal. Takže vlastně taková průměrná účast.

Sníh na trase nakonec pro závodníky nebyl takový problém. Spoustu lidí teď totiž jezdí do lesa krást dříví a vánoční stromky, a tak jsou téměř všude vyjeté koleje od aut. Sníh v kolejích je tvrdý a poměrně slušně drží, takže na běhání optimální.

Absolutními vítězi závodu se stali Šárka Vachalová z týmu Gladiator race team s časem 1:41:46,7 a Petr Soukup z TJ Nová Paka s časem 1:16:57,15. Výsledné časy udávám s přesností na setiny, protože oba zmiňovaní těmito výkony stanovili nové neoficiální české, a dokonce i středoevropské rekordy v půlmaratonu na sněhu. (Částečně jim k tomu napomohl fakt, že žádné takové rekordy do této chvíle zaznamenávány nebyly. Kdyby se v srpnu neběžel půlmaraton na Aljašce, mohli bychom tyto výkony považovat i za světové rekordy.)

Všichni závodníci, kteří se ve svých kategoriích umístili na stupních vítězů, si odnesli věcné ceny od sponzorů závodu a absolutní vítězové ještě navíc prizemoney ve formě umění – betonových reliéfů od Pavla Duška v hodnotě 15 000,- Kč.

Díky všem, kdo jste na závod dorazili. Závodit v takových podmínkách nebylo vůbec snadné, a proto gratuluji každému, kdo závod zvládl doběhnout. Také bych chtěl poděkovat všem dobrovolníkům, kteří mi pomohli s organizací, protože bez nich bych závod uspořádat nezvládl. Děkuji také všem sponzorům závodu, kterými jsou Decathlon, Topsports, Koruna pralines, Run4fun, Spiralps, magazine RUN, pivovar Klenot, ENERVIT a královéhradecký kraj.

Snad se Vám všem závod líbil a uvidíme se i příští rok. Pokud máte nějaké nápady týkající se toho, co bych měl do příště vylepšit, napište mi je, prosím. (Čaj do cíle už je objednaný a počasí ovlivnit nedokážu.)

Článek o závodě ze serveru bezvabeh.cz ZDE.

Článek o závodě z pohledu vítěze Petra Sukupa si můžete přečíst ZDE.