Tvorba tréninkových plánů na triatlon

Dlouho jsem přemýšlel nad tím, jak mám informovat o tom, že chci rozšířit počet klientů, kterým píši tréninkové plány. Nechtěl jsem totiž psát jen status na Facebook, tak jak to dělají ostatní. Reklamu jsem chtěl udělat jinak. První, co mě napadlo, bylo rozjet reklamní kampaň na Tinderu. Ta zatím nemá velký úspěch, a to hlavně ze dvou důvodů. Prvním z nich je ten, že reklamu mohou vidět jen ženy, kterým je mezi 19-32 lety a zároveň se nacházejí ve vzdálenosti do třiceti kilometrů ode mě. Druhým důvodem je to, že moc lidí si na Tinder nechodí hledat trenéra na triatlon. Tento pokus je tedy zatím neúspěšný, a tak přecházím na další pokus, kterým je článek na mém webu. Tak tady je.

Ještě před tím, než začnu psát o tom, proč jsem nejlepší trenér a proč byste měli chtít být trénováni právě mnou, sdělím Vám jednu úplně nepodstatnou informaci. Tou je fakt, že jsem tento článek původně napsal už před dvěma týdny, ale než jsem ho stihl vydat, vypnul se mi počítač a od té doby nejde zapnout. Důvodem je asi to, že mu nechutnala limonáda, kterou jsem mu dal napít. Zmiňuji to tady ale hlavně proto, že půjčený počítač, ve kterém jsem článek napsal, nemá nainstalované malování, takže veškerou grafickou úpravu fotek jsem připravoval ve Wordu, a tak to podle toho vypadá. Poslední věcí, kterou zmíním před tím, než přejdu k hlavnímu tématu, je to, že pokud nemáte zájem o tvorbu tréninkového plánu, tak nabízím také workshop na téma upravování fotek ve Wordu.

Ilustrační foto.

Každý trenérem

V dnešní době je „trenér“ skoro každý, a je proto těžké se prosadit. Navíc já, na rozdíl od některých, o sobě otevřeně přiznávám, že nemám zázračný recept na to, jak z každého udělat mistra světa. Tím asi spoustu potenciálních klientů odradím. Navíc věřím ve velmi nemoderní a nepopulární názor, kterým je to, že ve vytrvalostním sportu neexistují žádné zkratky a každý kdo se chce zlepšovat, musí věnovat dostatečný čas tréninku.

Abych vypadal vážněji

Využívám vědecký přístup k tréninku, což je sice pravda, ale je to úplně zbytečná informace. Všichni si totiž myslí, že dělají tréninky vědecky. Znáte snad někoho, kdo otevřeně tvrdí, že trénink píše tak nějak náhodně? Jak jsem si ale všiml u jiných trenérů, je vhodné tuto informaci napsat, a tak ji píšu.

Moje tréninky jsou podobné tréninku některých Norů. Co by to bylo za článek o tréninku, kdybych nezmínil něco o Norech. Nepředpokládám, že v Norsku trénují všichni stejně. Tak jako si o sobě většina českých trenérů myslí, že rozumí všemu nejvíc, tak předpokládám i to, že si o sobě i většina norských trenérů myslí, že rozumí všemu nejvíc. Z toho usuzuji, že různí Norové trénují různě. Je tedy úplně jedno, co v tréninku děláte a vždy můžete pravdivě říci, že to je podobné tomu, jak to dělá někdo v Norsku. Tato informace je tedy taky úplně zbytečná, ale věřím, že u mnohých, kteří čtou jen to zvýrazněné, významně zvyšuje moji kredibilitu a vážnost.

Hejtování ostatních

Pokud jsem se sledováním pořadu Otázky Václava Moravce něco naučil, tak je to skutečnost, že důležitější než říct něco dobrého o sobě, je umět pomluvit ostatní.“

Intenzitu zátěže tréninku často řídím spíše podle pocitu sportovce než podle konkrétních čísel na hodinkách. Hodinový běh na 150 tepech v pondělí totiž nemusí být pro tělo stejná zátěž, jako hodinový běh na 150 tepech v úterý. Když jste byli celý den v práci a začnete trénink unavení, bude to mít velký vliv na tepovou frekvenci. Stejně tak může tepovou frekvenci ovlivnit výrazná změna počasí. Jednou to tak pro vás může být běh v příjemném tempu a jednou zase těžký tempový trénink. Myslím si, že si tuto skutečnost spoustu trenérů neuvědomuje. Podle mě je tedy daleko přesnější řídit tréninky podle pocitu. Tempo, tepová frekvence a další metriky jsou pro mě důležité až pro lepší zanalyzování tréninků.

 

Do plánů také nezařazuji tréninky sprintů ve vysokém úsilí a náročné tréninky v posilovně (posilovnu zařazuji, avšak ne jako hlavní trénink, ale spíše jako kompenzaci). Takové tréninky jsou totiž vhodné jen pro velmi specifické jedince. Troufám si říct, že pro většinu ostatních jsou naopak kontraproduktivní. Časté zařazování takovýchto tréninků u některých triatlonistů mi připomíná epizodu ze seriálu Simpsonovi. V té epizodě si Homer dodělává zkoušku z fyziky, na kterou se připravuje tak, že hodně trénuje. Za zvuku písně z filmu Rocky běhá, posiluje, a tak podobně. Vlastně se v přípravě opravdu snaží a trénuje co nejvíc dokáže. Na zkoušku potom přijde plný sebevědomí. Zkoušku ale neudělá. Proč? No, protože se fyziku nenaučíte trénováním. Někdy mám podobný pocit z triatlonistů, kteří sice hodně trénují, ale ne takové věci, které jim pomohou se zlepšením v triatlonu. 

Trénuji lidi všech výkonnostních skupin. Ilustrační foto.

Cena a služby

Cena za tvorbu tréninkového plánu je 3000 Kč za měsíc. To obsahuje rozepsaný tréninkový plán upravený tak, aby to vyhovovalo Vašim časovým možnostem a Vaší aktuální zdatnosti. Dále je v ceně jednou do týdne konzultace ohledně tréninků a závodů. Podle domluvy také nabízím vedené plavecké tréninky techniky a zdarma startovné na závodech, které pořádám.

Moje tajná zbraň

Ještě mám jednu velkou přednost, kterou bych zde chtěl zmínit, protože se jí nemůže pochlubit mnoho jiných trenérů. Kdo čte pravidelně můj blog, tak určitě ví, že jsem v závodech udělal spoustu, spoustu chyb, a to je právě moje velká výhoda. Přinesly mi totiž spoustu nedocenitelných zkušeností, o které se mohu podělit se svými svěřenci. Nechci si tady hrát na to, že mám nejvíce zkušeností ze všech, ale troufám si tvrdit, že žádný jiný trenér nebude tak urputně proti, když mu jeho svěřenec řekne, že chce za teploty 5 stupňů Celsia a deště závodit ve středním triatlonu, a to jen v krátkém dresu. Žádný jiný trenér totiž pro své svěřence sám na sobě nevyzkoušel to, že taková věc je opravdu kravina. Podobných poznatků mám spoustu.

 

To je asi všechno, co bych vám chtěl říci. Pokud máte nějaké dotazy nebo zájem o tvorbu tréninkového plánu, tak mi prosím napište a můžeme se případně domluvit a říci si něco více o tom, jak by případná spolupráce mohla vypadat. Kontakt na mě najdete níže v článku.

Prosím, sdílejte, lajkujte, komentujte a klikejte na tlačítko zvonečku 🔔 (i když to nic nedělá) a hlavně, kdo máte zájem o tréninkový plán, napište mi.

Kontakt:

  • E – mail: janvolar92@gmail.cz nebo honzikrohlik@seznam.cz
  • Telefon: 734 281 800
  • Facebook: Jan Volár
  • Instagram: jan_volar
  • Tinder: Jan, 30 (momentálně v Hradci Králové a dosah vyhledávání do 30 km)

Ilustrační foto.

2 komentáře u „Tvorba tréninkových plánů na triatlon

  1. Milý Honzo, skoda, ze nejsem ani správná věková skupina, ani perspektivní triatlonovy závodník.Sice jakési drobné zkušenosti mám, třeba to, ze nikdo nebloudi na zavode v cyklistické části tak často, jako ja.Taky není pomalejsiho plavce(napr.na 1/2IM bych se nevlezla do limitu).Přesto mi triatlon učaroval a jsem jeho velkou obdivovatelkou.Proto sleduji i Tebe a Tvůj blog, protože se vždycky nad příspěvky upřímně pobavím a leckdy se směju nahlas.Jelikož ale nepotrebujes takové loosery, jako jsem ja, s radosti aspoň budu sdílet Tvoji nabídku pro ostatní -snad perspektivnejsi jedince.
    Preji hodně štěstí a úspěchu v trenérské práci a mnoho sil do závodní sezóny!:-)Hlavne prosím neprestavej psat blog!!
    Moc zdravím Hanka

Komentáře nejsou povoleny.